chody koně

29. července 2009 v 20:38 | nikolll11

chody koně!

chody koní všeobecně:

Většina koní má čtyři chody - krok, klus, cval a trysk. Existují však plemena, která mají také mimochod. Kůň by měl všechny tyto chody provádět vyváženě, rytmicky a energicky. Při popisu chodu koně se levá strana koně označuje jako vnitřní strana a pravá jako vnější strana. Také končetiny jsou označovány jako vnitřní přední, vnitřní zadní, vnější přední a vnější zadní.


Krok:
Krok je charakterizován jako čtyřdobý chod, neboť kůň pohybuje každou nohou zvlášť. Zaposloucháte-li se do zvuku jeho kopyt, uslyšíte čtyři nezávislé údery kopyt. Sekvence kopyt v kroku je následující: vnější zadní, vnější přední, vnitřní zadní, vnitřní přední. Kůň by měl dělat kroky stejné délky a měl by vypadat energicky a cílevědomě. Díváte-li se na koně v kroku, zjistíte, že jeho celé tělo je v pohybu. Pohyb protéká svaly hýždí, přes hřbet, plece až do krku. Kůň by měl vypadat silně,atleticky a trénovaně. Ačkoliv krok je nejpomalejší chod, kůň používá ve značné míře krk, což znamená, že si musíte dít pozor na to, aby vaše paže tento pohyb kopírovaly a neomezovaly.


Klus:
Klus je dvoudobý chod - kůň přešlapuje z jednoho úhlopříčného páru nohou na druhý. Posloucháte-li zvuk kopyt, uslyšíte v rámci jednoho kroku pouze dva údery kopyt. Vnější zadní a vnitřní přední se pohybují kupředu společně. Pak následuje chvilka přerušení a kupředu vykročí vnitřní zadní a vnější přední nohy současně.
- Klus je následující chod, který vám kůň může nabídnout a mnoho novopečených jezdců považuje tento chod za nejobtížnější. Když kůň kluše, pociťuje jezdec daleko silnější pohyb pod sedlem, než na jaký je zvyklý z kroku. Abyste se cítili v tomto chodu pohodlně, musíte mít tělo uvolněné, aby mohlo absorbovat pohyb a nikoliv napjaté, neboť pak byste na koni poskakovaili.


Cval:

Cval je tříbobí chod koně.
Ve cvalu se vždy dotýkají země dvě protější končetiny koně, zbylé dvě dopadají na zem odděleně. I cval je rozdělen na pracovní a lehký.
V lehkém cvalu se jezdec postaví do třmenů, což znamená, že nesedí v sedle. V pracovním stejně jako v klusu sedíte pevně v sedle, nacválat se může jenom z pracovního klusu!!!

Cval
Trysk-rychlý cval nebo vedlejší chod:
Trysk je stejně jako krok čtyřdobí takt. Kůň se v trysku soustředí, a rychle se unaví. Ale každý koník tryská rád, když jej máte pod kontrolou, spolu si to určitě užijete bezvadně!
Trysk nepatří mezi základní chody koně.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jezdily jste někdy na koni :)???

Jo a jezdím 29.7% (11)
Jo 13.5% (5)
moc ne 24.3% (9)
jen na pouti na ponikovi když jsem byla malá 10.8% (4)
ne 8.1% (3)
nejezdim protože nesnáším koně 13.5% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama