reakce koně na nebezpečí

29. července 2009 v 20:42 | nikolll11

I domácí koně si uchovávají své stádové pudy. Když se koně pasou, většinou stojí blízko sebe, a pokud se jeden kůň od ostatních vzdálí, ukazuje to na něco nenormálního a situace by se měla prozkoumat. Struktura stáda dává koní základní jistotu - bezpečí plynoucí z početnosti.

Na nebezpečí kůň reaguje útěkem. Kdys jeden člen stáda ucítí nebezpečí a začne utíkat, bude ho zbytek stáda následovat.

Koně jsou k životu ve stádě velmi dobře přizpůsobeni a dokážou navzájem komunikovat pomocí řeči těla, například projevem uší a různými hlasovými projevy. Koně spí ve stoje, což jim umožňuje rychle reagovat na nebezpečí. Když však koně přece jenom leží, pak se v jejich blízkosti pohybují jeden nebo dva, kteří drží stráž a jsou připraveni varovat zbytek stáda v případě nebezpečí.

Koně tráví většinu dne pasením. Jsou klasickým příkladem zvířat, která žerou málo, ale často. Jejich střeva jsou stále udržována zpola naplněná, aby v případě útěku neměli plná břicha. Další vývojovou adaptací koně je jeho životní zásada raději uteč než bojuj. Souvisí to s jeho zrakem. Kůň vidí v úhlu téměř 360° a vzdálenost mezi očima a hubou mu umožňuje vidět kolem sebe i při pasení. I když je kůň zvíře, které před nebezpečím spíše uteče, bude se v ohrožení bránit kousáním a kopáním.

Při zacházení s koňmi je důležité mít na mysli silný stádový pud, který tato zvířata mají. Je třeba se vyvarovat, abyste zahnali všechny koně z pastviny a venku nechali pouze jednoho osamělého koně. Kůň, který zůstal sám, bude projevovat známky stresu; bude pobíhat podél plotu, ržát a možná se bude i snažit přeskočit oplocení, aby se dostal k ostatním. Je to proto, že jeho stádo pro něj znamená bezpečí a osamocený kůň se cítí velmi zranitelný.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jezdily jste někdy na koni :)???

Jo a jezdím 29.7% (11)
Jo 13.5% (5)
moc ne 24.3% (9)
jen na pouti na ponikovi když jsem byla malá 10.8% (4)
ne 8.1% (3)
nejezdim protože nesnáším koně 13.5% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama